Politiker

Från 13 december 2022 är platserna i kommunstyrelsen fördelade på följande vis:

Socialdemokraterna 4 platser

Centerpartiet 3 platser

Liberalerna 1 plats

Moderaterna 2 platser

Kristdemokraterna 1 plats

Sverigedemokraterna 2 platser

Socialdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna utgör tillsammans den styrande majoriteten i Tranemo kommun.

Kommunstyrelsens presidium

Driton Bilalli (S), ordförande, driton.bilalli@tranemo.se
Niklas Gardewik, 1:e vice ordförande, niklas.gardewik@fv.tranemo.se
Lennart Haglund (C), 2:e vice ordförande, lennart.haglund@fv.tranemo.se

Ordinarie ledamöter

Driton Bilalli (S), ordförande, driton.bilalli@tranemo.se
Tranemo

Niklas Gardewik (M), 1:e vice ordförande, niklas.gardewik@fv.tranemo.se
Limmared

Lennart Haglund (C), 2:e vice ordförande, lennart.haglund@fv.tranemo.se
Tranemo

Lena Eksberg (S), lena.eksberg@fv.tranemo.se
Limmared

Rose Torkelsson (S), rose.torkelsson@fv.tranemo.se
Limmared

Eva-Karin Haglund (S), eva-karin.haglund@fv.tranemo.se
Länghem

Emelie Romland (C), emelie.romland@fv.tranemo.se
Ambjörnarp

Viktoria Haraldson (C), viktoria.haraldson@fv.tranemo.se
Grimsås

Ana Alvarez Björk (L), ana.alvarezbjork@fv.tranemo.se 
Tranemo

Kathleen Wireklev (M), kathleen.wireklev@fv.tranemo.se
Tranemo

Brigitte Barenfeld (Kd), brigitte.barenfeld@fv.tranemo.se
Ambjörnarp

Johnny Letth (oberoende (SD)), johnny.letth@fv.tranemo.se
Grimsås

Johnny Johansson, johnny.johansson@fv.tranemo.se
Limmared

Ersättare

Leif Gustavsson (S), leif.gustavsson@fv.tranemo.se

Lina Chalhoub (C), lina.chalhoub@fv.tranemo.se

Jonas Adelsten Kristiansen (S), jonas.kristiansen-adelsten@fv.tranemo.se

Bo Haarala (S), bo.haarala@fv.tranemo.se

Rikard Strömberg (S), rikard.stromberg@fv.tranemo.se

Karin Ljungdahl (C), karin.ljungdahl@fv.tranemo.se

Cecilia Lööf (C), cecilia.loof@fv.tranemo.se

Gunilla Blomgren (L), gunilla.blomgren@fv.tranemo.se

Ulrika Glans (M), ulrika.glans@fv.tranemo.se

Ellinor Liljegren Kalmar (M), ellinor.liljegrenkalmar@fv.tranemo.se

Maddelien Andersson (Kd), maddelien.andersson@fv.tranemo.se

Wajdi-Louis Azouri (SD), wajdilouise.azouri@fv.tranemo.se

Anna Letth (SD), anna.letth@fv.tranemo.se


Publicerad den 20 januari 2016, senast ändrad den 13 december 2022