Politiker

1 januari 2019 är platserna i kommunstyrelsen fördelade på följande vis:

Tranemo kommuns logga på grön bakgrund

Socialdemokraterna 4 platser

Centerpartiet 3 platser

Moderaterna 2 platser

Miljöpartiet 1 plats

Kristdemokraterna 1 plats

Sverigedemokraterna 1 plats

Vänsterpartiet 1 plats

Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet, Kristdemokraterna och Liberalerna utgör tillsammans den styrande majoriteten i Tranemo kommun.

Kommunstyrelsens presidium

Anders Brolin (S), ordförande, anders.brolin@tranemo.se
Lennart Haglund (C), 1:e vice ordförande, lennart.haglund@fv.tranemo.se
Eva-Karin Haglund (S), 2:e vice ordförande, eva-karin.haglund@fv.tranemo.se

Ordinarie ledamöter

Anders Brolin (S), ordförande, anders.brolin@tranemo.se
Dalstorp

Lennart Haglund (C), 1:e vice ordförande, lennart.haglund@fv.tranemo.se
Tranemo

Eva-Karin Haglund (S), 2:e vice ordförande, eva-karin.haglund@fv.tranemo.se
Länghem

Rose Torkelsson (S), rose.torkelsson@fv.tranemo.se
Limmared

Lena Eksberg (S), lena.eksberg@fv.tranemo.se
Limmared

Caroline Bergmann (Mp), caroline.bergmann@fv.tranemo.se
Uddebo

Per Simonsson (Kd), per.simonsson@fv.tranemo.se
Grimsås

Stefan Larsson (V), stefan.larsson@fv.tranemo.se
Ambjörnarp

Torbjörn Edgren (C), torbjorn.edgren@fv.tranemo.se
Ljungsarp

Cecilia Valbrant (C), cecilia.valbrant@fv.tranemo.se
Grimsås

Kathleen Wireklev (M), kathleen.wireklev@fv.tranemo.se
Tranemo

Stephan Bergman (M), stephan.bergman@fv.tranemo.se
Tranemo

Anna Letth (SD), anna.letth@fv.tranemo.se
Grimsås

Ersättare

Leif Gustavsson (S), leif.gustavsson@fv.tranemo.se

Göran Björk (S), goran.bjork@fv.tranemo.se

Bo Haarala (S), bo.haarala@fv.tranemo.se

Rikard Strömberg (S), rikard.stromberg@fv.tranemo.se

Gunilla Blomgren (L), gunilla.blomgren@fv.tranemo.se

ChrisTina Yngvesson (KD), christina.yngvesson@fv.tranemo.se

Jonas Blank (V), jonas.blank@fv.tranemo.se

Jörgen Erikson (C), jorgen.erikson@fv.tranemo.se

Christoffer Andersson (C), christoffer.andersson@fv.tranemo.se

Emelie Romland (C), emelie.romland@fv.tranemo.se

Ellinor Liljegren Kalmar (M), ellinor.liljegrenkalmar@fv.tranemo.se

Ulf Nyberg (M), ulf.nyberg@fv.tranemo.se

Wajdi-Louis Azouri (SD), wajdilouise.azouri@fv.tranemo.se


Publicerad den 20 januari 2016, senast ändrad den 28 september 2021