Politiker

Fullmäktige i Tranemo består av 37 ledamöter

Rygg med texten Politiker på

Mandatfördelning

  • Socialdemokraterna, 12 mandat
  • Vänsterpartiet, 1 mandat
  • Kristdemokraterna, 2 mandat
  • Liberalerna, 1 mandat
  • Miljöpartiet, 1 mandat.
  • Centerpartiet, 8 mandat
  • Moderaterna, 6 mandat
  • Sverigedemokraterna, 6 mandat.

Kommunfullmäktiges presidium

Ulf Thifors (S), ordförande
Stephan Bergman (M), 1e vice ordförande
Christoffer Andersson (C), 2e vice ordförande

Ordinarie ledamöter och ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Driton Bilalli, Tranemo, driton.bilalli@tranemo.se

Eva-Karin Haglund, Länghem Gruppledare för (S), eva-karin.haglund@fv.tranemo.se 

Ulf Thifors, Tranemo, ulf.thifors@fv.tranemo.se, ordförande

Rose Torkelsson, Limmared  rose.torkelsson@fv.tranemo.se

Göran Björk, Grimsås, goran.bjork@fv.tranemo.se

Lena Eksberg, Limmared lena.eksberg@fv.tranemo.se

Bo Haarala, Tranemo  bo.haarala@fv.tranemo.se

Ingela Remstam, Grimsås ingela.remstam@fv.tranemo.se

Jonas Kristiansen Adelsten, Länghem,  jonas.kristiansen-adelsten@fv.tranemo,se

Madde Lind, Limmared,  madde.lind@fv.tranemo.se

Rikard Strömberg  rikard.stromberg@fv.tranemo.se

Marita Nordin  marita.nordin@fv.tranemo.se

Centerpartiet

Karin Ljungdahl, Ambjörnarp, karin.ljundahl@fv.tranemo.se

Lennart Haglund, Tranemo, lennart.haglund@fv.tranemo.se

Christoffer Andersson, Länghem , Gruppledare för (C), christoffer.andersson@fv.tranemo.se, 2e vice ordförande

Viktoria Haraldson, Grimsås, viktoria.haraldson@fv.tranemo.se

Torbjörn Edgren, Ljungsarp, torbjorn.edgren@fv.tranemo.se

Cecilia Lööf, Grimsås, cecilia.loof@fv.tranemo.se

Emelie Romland, Ambjörnarp, emelie.romland@fv.tranemo.se

Jörgen Erikson, Ljungsarp, jorgen.erikson@fv.tranemo.se

 

Moderaterna

Niklas Gardewik, Limmared, niklas.gardewik@fv.tranemo.se

Kathleen Wireklev, Tranemo, Gruppledare för (M), kathleen.wireklev@fv.tranemo.se 

Ellinor Liljegren Kalmar, Uddebo, ellinor.liljegrenkalmar@fv.tranemo.se

Ulf Nyberg, Länghem, ulf.nyberg@fv.tranemo.se

Stephan Bergman, Mossebo,  stephan.bergman@fv.tranemo.se, 1e vice ordförande

Fredrik Risby, Limmared, fredrik.risby@fv.tranemo.se

 

Liberalerna

Ana Alvarez-Björk, Tranemo, Gruppledare för (L), ana.alvarez-bjork@fv.tranemo.se

 

Kristdemokraterna

Brigitte Barenfeld, Ambjörnarp, (Gruppledare Kd), brigitte.barenfeld@fv.tranemo.se

Maddelien Andersson, Tranemo, maddelien.andersson@fv.tranemo.se

Vänsterpartiet

Erica Grönesjö, Limmared, Gruppledare för (V), erica.gronesjo@fv.tranemo.se 

Miljöpartiet

Viktor Lyresten, Uddebo, Gruppledare för (MP),  viktor.lyresten@fv.tranemo.se

Sverigedemokraterna

Wajdi-Louis Azouri, Tranemo, Gruppledare för (SD),  wajdilouis.azouri@fv.tranemo.se

Kjell Larsson, Ölsremma, kjell.larsson@fv.tranemo.se

Birger Agerling, Tranemo, birger.agerling@fv.tranemo.se

Per-Arne Engström, Länghem, perarne.engstrom@fv.tranemo.se

Anna Letth, Grimsås, anna.letth@fv.tranemo.se

Ivan Letth, Grimsås, ivan.letth@fv.tranemo.se

 

Ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarepartiet- Socialdemokraterna

1. Johny Tannous
2. Eija Qvist
3. Kent-Ove Karlsson
4. Mari Kockali
5. Anders Brolin
6. Tatjana Dujin Petersson

Moderaterna

1. Ulrika Glans
2. Erik Kalmar
3. Joakim Henningsson

Centerpartiet
1. Fredrik Larsson
2. Lina Chalhoub
3. Sören Karlsson
4. Karl-Johan Henriksson

Liberalerna

1. Johanna Persson
2.Gunilla Blomgren

Kristdemokraterna

1. Christina Yngvesson (oberoende (KD))
2. Hans Persson

Vänsterpartiet
1. Inga-Lill Hult
2. Stina Kajaso

Miljöpartiet de gröna

1. Marita Pahlen
2. Sofia Kreutz

Sverigedemokraterna

1. Christina Edler
2. Maria Jarlsgård


Publicerad den 19 januari 2016, senast ändrad den 11 januari 2023